Ruffabos Evita

Evita

Ruffabos Evita är en korthårig dvärgtax som är svart med röda tecken. Evita är en riktig arbetshund som inte nöjer sig med att bara leva ett aktivt liv tillsamman med kelpien Beauty och sin dotter Fina.  Hon gillar att träna lydnad, att spåra blodspår och att hoppa agility. Att träffa hundkompisarna för en lång runda i skogen tackar hon heller aldrig nej till. Evita är påhittig och envis. Hon har lätt till skall med en kraftfullt röst som hon låter oss få höra både då och då. Hon är en härlig och vänlig familjehund som gärna sitter i knät och gosar med både små som stora människor. 

Min älskade husse och jag!

Evita meriter

Ruffabos Evita S56929-2006 svart med röda tecken.
Född 2006-08-19

Vet besiktigad 2007-08-06 UA. Full tanduppsättning. Trevlig och lättundersökt tik enlig vet Andreas Bystedt.

Ögonlyst 2008-07-24 UA vet Thomas Åkervall.

Anlagsprövad Viltspår 2009-11-15 med full poäng och godkänt av Susanne Nordlander. Enligt henne en mycket duktig hund som spårar noga och lungt.

2007-08-25 första utställningen som junior ÖsvTk. Evita tyckte det var lite läskigt att stå på bordet så vi fick en 3a av domare Cindy Pettersson trots att hon i övrigt tyckte Evita var av god typ. Hem och öva ;)

2009-09-13 Inofficiell utställning på Vallentuna brukshundklubb med domare Jeanette Lemmeke. Evita fick HP och blev bäst i rasen och sedan 2a i gruppen bland alla taxar.

2009-09-26 Inofficiell utställning på Sollentunamässan. Domare Frank Rankleven gav henne en 1a och hon fick hederspris. Taxspecialist domare Ray Lindholm dömde best i show och Evita fick 5:e platsen av 153 hundar.

2010-03-10 ÖsvTk Ekerö. Hon mättes in som dvärg och fick bedömningen god typ och en 2a av domare Kjell Lindström. 

2011-05-29  ÖsvTK  Inofficiell utställning på  Lida Friluftsgård. Av domare Sickan Beckman fick Evita en 1a och ett hederspris med fin kritik. 

2011-08-09 Ögonlyst igen utan anmärkning.

Arvid och Evita med hederspris för barn med hund på utställning

2011-08-29 Östsvenska taxklubbens utställning på Ulriksdal. Evita bedömdes som Very good av domare Eva Nielsen.

2011-09-03 Evita bedömd som Very good av domare Pia Lundberg på Östergötlands taxklubbs rasspecial i Söderköping.

2011-09-10 på SöTK bedömde Elisbath Rhodin Evita som God. Evita var verkligen i sitt esse på denna utställning och showade för publiken men var inte så lätt att ställa. Hon njöt av uppmärksamheten och vi fick en kommentar i protokollet om att hon hade ett trevligt temperament :)

Valpar

2010-04-09 Parades Evita med Dualis Espen med reg nr S13426-02. Det uppstod tycke mellan de tu och resultatet blev fem välskapta valpar, 2 svarta tikar med tan tecken, 1 röd tik och 2 röda hanar. De föddes den 7 juni 2010 av en lugn och fantastisk duktig mamma. 

Nya valpar planeras våren 2012. Välkommen att kontakta oss för mer information.

Evita med alla sina barn från F-kullen när dessa är 1 år gamla.

Skriv en kommentar: (Klicka här)

123minsida.se
Bokstäver kvar: 160
OK Skickar...
Se alla kommentarer

| Svar

Senaste kommentarer

04.12 | 17:48

Trevlig sida. Alltid fina bilder och sööööta hundar.Christina M.

...
09.10 | 16:43

Fin bild på Fina!!

...
29.05 | 20:05

Grymt mamma grymt!! / Arvid ;)

...
04.12 | 17:44
Dagbok 2011 har mottagit 6
Du gillar den här sidan
Hej!
Prova att göra en egen hemsida precis som jag.
Det är enkelt och du kan prova helt gratis.
ANNONS